AR-GE de neredeyiz

AR-GE ne demektir diye soranlar için kısaca .. ARAŞTIRMA ve GELİŞTİRME kelimelerinin kısaltılmış halidir, hayatımıza girme zamanı oldukça yakındır, eskilerin ARAŞTIRMA dedikleri çalışmanın, yıllar sonra biraz daha geliştirilmiş halidir.

Geçmişten geleceğe olan değişiklik böyle anlatılır diyerek başlayalım, bunlar 9 metrelik telefon veya elektrik direkleri ( yıl 1968 ) 6 kişi dikiyorduk.

Bu ise 12 metrelik elektrik direği, artık okul bitiyor ( Yıl 1971 ) demekki şimdi 15 – 18 kişi olarak bunları dikmeye başlayacağız, bakın nasıl ilerliyoruz.

Artık bizim işimiz bitti zannederken işin değiştiğini görüyoruz, eskiden hammallık yapardık, şimdi FORMEN olduk, yani esasında MESLEK değişmedi sadece ÇAĞ atladık, peki bu iş çağ atlama ise biz daha iyilerini yapalım bari diyerek bu işi öğrenmeye karar verdik ( yıl 1972 )

Demek ki direkler büyüdükçe Teknoloji değişiyor, acaba hangisi hızlı gidiyor diye araştırdık ve Direkler TEKNOLOJİ yi yürütüyor kararını verdik, hatta inanmayanlar için bir belge bulduk.

Çamlıca’da İlk Televizyon kulesi yapıldı, ne ile yapıldı bilmiyorum çünkü göremedik o zamanlar başka işler peşinde idik, fakat o zaman en yüksek KULE idi, sonra mı ne oldu…??

İşte bu oldu Avrupa yakasının en yüksek noktasında 300 metreye yakın olan bir TV kulesi dikildi.. böylece ÇAMLICA ile BEYLİKDÜZÜ birbirini gördükleri için havadan bağlandı … !!! sakın zannetmeyin nerede öyle KAFASI çalışan bir adam ?

Buyrun ; bu ise Son ÇAMLICA Kulesi, ne işe yarayacak ise hep beraber göreceğiz, bu güne kadar yapılmış ve içten yapılabilsin diyerek özel sistemler ile donatılmış 300 metreden fazla bir kule, nereden mi biliyoruz , İstihbaratın kaynağı kesinlikle açıklanmaz.. aynı gazetecilerin muhbirlerini ve bilgi kaynaklarını açıklamadıkları gibi, ne de olsa eski bir YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ olarak bu işlere her zaman devam edebiliyorum.

Şimdi soruyu şöyle baştan soralım , Bizim gurup AR-GE de nerede , biz neler dikiyoruz, nerelere dikiyoruz, nerelerde konuşuyoruz, ne zamandan beri hangi frekansları kullanıyoruz, ( 1985 de ) CB ye röle yapma fikri nasıl çıktı, Çapraz frekanslar nasıl çalışıyordu, o zaman TONE yoktu ama başka şeyler vardı… KAFALAR.. !!! acaba kafalar mı daha ileride idi, yoksa 2010 yılında çıkarılan TONE olan HF telsiz sınıfındaki KENWOOD SAT 480 mi…??

Yaptıklarımız saymaya kalkarsak maalesef iş yapamayız, en iyisi yaptıklarımız arkamızda kalsın , gelecek nesiller belki hatırlar diyecektim fakat aklıma birşey geldi… ÇAMLICA da yeni yapılan KULE’ nin en üst noktası ile acaba kaç ENLEM geçebiliyoruz, yani en üst noktadan çıkan bir VHF sinyalini Hangi İl, Hangi değerde görebiliyor ..??? Tarih : 20 / 8 / 2020 Hadi hep beraber ÇAĞ ATLAYALIM..